Tenable

2002 yılında kurulan Tenable Network Security, sürekli ağ gözetimi sunan servisleri ile zafiyetleri belirlemeyi, riskleri en aza indirmeyi ve uyumluluğu sağlamayı amaçlamaktadır. Dünya çapında 24,000 organizasyondan fazla olmak üzere, Tenable’ın önemli müsterileri arasında Fortune Global 500 den birçok şirket, U.S. Savunma Bakanlığı ve diğer birçok ülkenin çeşitli hükümet birimleri bulunmaktadır.

Tenable ürün ailesinin öne çıkan iki ürünü; SecurityCenter Continuous View™ and Nessus®’tur. SecurityCenter Continuous View, ağların sağlık durumlarının en kapsamlı ve bütünleşik şekilde izlenmesine ve raporlanmasına izin vermektedir. Nessus ise, ağ bilgilerine ve zafiyetlerine ulaşıp değerlendirmede küresel bir standart olmuştur. Kendi alanında en geniş kullanıcı tabanı ve iş tecrübesi ile Tenable müşterilerine en zorlu zafiyetlerini tespit etme ve hızlıca cevap verme imkanı sunmaktadır.

2014 yılında Tenable, “Red Herring Top 100 North America” ödülüne güvenlik alanında layık görülmüştür. Şirket ayrıca, SC Magazine Europe tarafından verilen “Best Vulnerability Management Solution” ödülünü almıştır. Tenable 2009 yılından beri her sene “Deloitte Technology Fast 500 Company” şirketleri arasındadır.

Sürekli İzleme

 
client5

Security Center CV

 

Tenable Security Center, endüstride tanınan model ve algoritmaların, pattern tanıma yoluyla kullanılmasını, tespit edilmesini ve raporlarlanmasını bir arada sunan eşsiz bir platformdur. Bu özellikleri ile ağ sağlığının entegre olarak en kapsamlı şekilde gözlenmesi sağlanmaktadır.

Security Center ağ sağlığını sürekli izlemek üzere tam çözüm sunmak için aşağıdaki ürünlerle entegre olabilmektedir:

  • Nessus : Zafiyet Tarama Aracı
  • PVS : Pasif Zafiyet Tarama Aracı (Passive Vulnerability Scanner)
  • LCE : Log Korelasyon Motoru (Log Correlation Engine)

Esnek API’si aracılığı ile SIEM’lerle sıkı entegrasyonu, zararlı yazılımlardan koruma kabiliyeti, yama yönetimi araçları, kendi cihazını getir yönetimi(BYOD), güvenlik duvarı/sanallaştırma sistemleri uyumu ile Security Center CV nin kritik özellikleri şunlardır:

Yeni Nesil Zafiyet Yönetimi

Zafiyetli varlıkların, saldırı altında olan varlıkların bulunması ve bu sistemlerin taramaların analizi, toplanan bilgiler ve log bilgileri çerçevesinde birleştirilmesi

Log Toplama

Olay loglarının toplanması, normalleştirilmesi ve kategorilere ayrılması

Kötü Amaçlı Yazılım Tespiti

Kötü niyetli işlemlerin, ağdaki sahte iletişimlerin ve anti-virüs olaylarının tespit edilmesi

Adli Analiz

Ağınızda bulunan kurumsal veriye hızlı ve kolay erişim

Uyum ve Yama Yönetimi

Uyumluluk ve yama yönetimi, ve ayrıca denetleme kontrollerinin doğrulanması

Kaza Sonrası Yönetim

Düzenlenmiş iş akışı ve kullanıcı/varlık modelleme aracılığı ile olay çözümü

Ağ Analizi

Pasif ağ gözlemlemesi ve NetFlow analizi

Mobil, Sanal ve Bulut Yönetimi

Geçici araçlar dahil, tüm araçların %100 tespit edilmesi

Zafiyet Yönetimi

client5
 

Nessus Enterprise

Nessus Enterprise ile zafiyet taramalarınızı istediğiniz zaman, tarih ve özelliklerde önden planlayabilir ve güvenlik/denetleme ekiplerinizin sonuçları çok daha hızlı ve akıllıca paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Yerinde ve ya bulut üzerinden mevcuttur.

 

Zafiyet Taramaları

client5
 

Nessus Vulnerability Scanner

 

Nessus, güvenlik analistleri ve denetçileri için bir zafiyet tarayıcısıdır. Nessus’un sunduğu özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Yüksek hızda varlık keşfi
  • Yama ve konfigürasyon denetlemesi
  • Varlık profili çıkarma
  • Hassas veri keşfi
  • Yama yönetimi entegrasyonu
  • Çoklu tarayıcı yönetimi ve zafiyet analizi
  •  
client5
 

Passive Vulnerability Scanner

 

Passive Vulnerability Scanner, geçici ya da yeni varlıklarda/aktiflerde sunucu ve istemci tarafındaki zafiyetleri sürekli pasif olarak tarayarak belirleyen, endüstrinin tek sürekli zafiyet gözlemcisidir.